Şu Anda Türkiye'nin En Uygun Fiyatlı Kombi ve Klima Sitesindesiniz...

Petek Temizliği

Yazaradmin07/08/20170 Yorum
BAYRAK YAPI MÜHENDİSLİK

Petek Temizliği

Petek Temizliği – Kombi Tesisat Temizliği

Petek Temizleme Işlemleri, Profesyonel Firmaların Kontrolünde Gerçekleşen Bir Bakım Çalışmasından Ibarettir. Su Tesisatı Firmaları Petek Temizliği Işlerinizde Çok Önemli Bir Rol Oynamakta Ve Sektörün Birçok Ihtiyacına Cevap Verebilecek Seviyededir. Bu Sebeple Petek Temizliği Ya Da Kombi Tesisatı Temizliği Yaptıracağınızda Bu Işi Yapmaya Çalışan Kombi Bakım Firmalarından Daha Çok Tesisat Firmalarını Tercih Etmeniz Gerekecektir. Kombi Bağlantılarından Sonra Isıtma Sistemini Ilgilendiren Tesisat, Boru Ve Bağlantı Elemanlarında Uzmanlık Gerektiren Bölüm Tesisat Ustalarını Ilgilendirmektedir. Isınmada Yaşadığınız Sorunlar Petek Temizleme Işlemleriyle Çözülmediğinde Sorunun Ana Kaynağına Inilmesi Gerekir. Bu Konuda Bilgi Birikimi Olmayan Firmaların, Bu Tarz Işlere Soyunmaları Sektörün Büyümesinde Olumsuz Sonuçlar Doğurmaktadır.
Petek Ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?
Bu Soruya Cevap Vermeden Önce Petek Temizliğinin Bir Bakım Çalışması Olduğunu Belirtmeliyiz. Petek Ve Tesisat Temizliği Yapılırken, Asit Içeriği Olmayan Kimyasal Ve Makine Kullanmak Şarttır. Petek Temizliği Için Makineyi Kombi Tesisatına Bağlarken Evdeki En Doğru Noktanın Seçilmesi Gerekir. Bağlantının Doğru Yapılması Evin Kirlenmesini Önleyip, Dışarıya Atılacak Tortu Ve Kireç Parçalarının Uzun Yol Almasını Engelleyecektir. Genelde Bağlantı Için Tercih Edilen Bölgeler Kombinin Altı Ya Da Banyodaki Havlupan Vanalarıdır. Kullanılan Makinenin Hava Ve Suyla Çalışması En Önemli Konulardan Biridir. Kalorifer Borularının Hacim Olarak Küçük Olduğu Isıtma Tesisatlarında, Sıkıştırılmış Hava Ve Su, Radyatörün Içerisine Girdiği Anda Geniş Bir Alanla Karşılaşır. Peteğin Dibine Oturmuş Tortuları Bir Anda Havalandırarak Sistemden Dışarı Atmayı Sağlayan Makineler 2 Ila 3 Bar Arası Çalışmaktadır. Çıkış Borusundan Temiz Su Gelene Kadar Petek Temizleme Işi Sonlandırılamaz. Radyatör Temizliği Yapıldıktan Sonra, Kalorifer Tesisatının Büyüklüğüne Göre Bazik Özelliğe Sahip Koruma Ve Temizleme Kimyasalı Atılarak Sökülen Parçalar Yerine Takılır. Kombinin Su Seviyesi Ayarlanıp Peteklerin Havası Alındıktan Sonra Sistemi Çalıştırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Püf Noktaları

 

Kış Aylarında Oldukça Yüksek Gelen Doğalgaz Faturaları, Maddi Açıdan Zorlanmanıza Neden Olduğu Gibi, Doğalgazı Mümkün Olduğunca Az Kullanmış Ve Hatta Yeterince Isınmamış Bile Olsanız, Yüksek Faturalar Ödeme Durumunda Kalabilirsiniz. Bu Durum, Kullanım Bedelleri Ile Ilgili Olmakla Birlikte, Doğalgaz Faturasını Ciddi Oranda Düşürmek Mümkündür.

Doğalgaz Faturasını Düşük Ödemek Için, Iç Mekanın Iyi Yalıtılmış Olması Oldukça Önemlidir. Gerek Binanın Dış Cephesi, Gerekse Pencere Ve Kapı Sistemleri, Isı Geçirgenliği Bakımından Başarılı Olmalıdır. Ancak Bu Nitelikleri Sağlamak Her Zaman Mümkün Olmayacağı Gibi, Bu Yöntem Oldukça Da Masraflıdır. Buna Karşın, Kalorifer Ile Isınan Mekanlarda, Doğalgaz Faturası Çok Daha Etkili Bir Yöntem Ve Ekonomik Bir Ücretle Düşürülebilmektedir.

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Için Kış Aylarında 150-250 Lira Arası Ödenen Bir Mekanda, Peteklerde Temizlik Yaptırılarak, Bu Ücret 90-150 Lira Arasına Düşürülebilmektedir. Bir Diğer Deyişle, Temizlik Işlemi Sayesinde, Faturalarda %40 Oranında Tasarruf Sağlanabilmektedir. Doğalgaz Ile Isınan Mekanlarda, Yüksek Fatura Ödenmesinin Başlıca Nedenlerinden Biri, Peteklerdeki Su Akışının Yavaş Olmasıdır.

Kalorifer Petekleri Içerisinde Biriken Maddeler, Su Akışını Yavaşlatarak Isınmayı Zorlaştırdığı Gibi, Bu Durumda Kombi Yüksek Miktarda Enerji Harcar. Bu Sorunun Önüne Geçebilmek Ve Peteklerde Verimliliği Arttırmak Için Ise, Su Akışı Yoluyla Biriken Maddeleri Temizletmek Şarttır.

Petek Temizliği Olarak Adlandırılan Işlemde, Petek Içerisinde Biriken Ve Boruları Kısmen Ya Da Tamamen Tıkayarak, Akışa Engel Olan Maddeler Temizlenir. Genellikle Kir Ve Kireçten Oluşan Bu Maddeleri Temizleyebilmek Için Özel Bir Kimyasal Içerik Kullanılır. Gelişmiş Cihazlar Aracılığı Ile Yapılan Temizleme Işleminin Ardından Ise Petekler Hızlı Bir Şekilde Ve Istenen Miktarda Isındığı Gibi; Kombinin Harcayacağı Enerjide De Tasarruf Sağlanmış Olur.

Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek Temizleme Işlemi, Bu Alanda Uzman Olan Tesisat Firmaları Tarafından Yapılmalıdır. Bireysel Olarak Yapılması Mümkün Olmadığı Gibi, Amatör Şekilde Yapıldığında, Kalorifer Peteklerinin Iç Tesisatına Zarar Verebilecek Sorunlara Neden Olan Bu Işlem Için Uzman Firmalar Ile Çalışılması Şarttır.

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Yazınız...